第四屆周年陸運會
二零零六年十二月二十五日  

校第四屆周年陸運會已於十二月十三日及十四日順利舉行,並邀得前教育署副署長關定輝先生蒞臨主持閉幕及頒獎典禮,深感榮幸。

陸運會期間同學們全力以赴,踴躍參與各項田徑比賽,其中的班際拔河比賽及師生接力賽更為活動掀起高潮。經過兩天的連場激鬥,全場總冠軍由黃社奪得,其他獎項名單詳列如下:

Individual Champion 個人冠軍
 
Name
Class班別
Score總得分
Remarks備註
Boys A Grade 男子甲組
Leung Man Kit
6B
32
-
Boys B Grade 男子乙組
Wong Cheuk Lok
3D
26
(broke 1 record)
Boys C Grade 男子丙組
Li Chun Nam
2D
35
(broke 2 records)
 
 
 
 
 
Girls A Grade 女子甲組
Tsui Ting
5C
31
-
Girls B Grade 女子乙組
Yip Cheuk Ling
3B
35
(broke 2 records)
Girls C Grade 女子丙組
Fung Sin Ming
2B
33
(broke 2 records)

Boys Overall Result 男子團體成績
 
A Grade 甲組
B Grade 乙組
C Grade 丙組
Total 總計
Rank
 
Score分數
Score分數
Score分數
Score分數
名次
Yellow House 黃社
149
238
207
594
1
Green House 綠社
122
152
106
380
2
Red House 紅社
154
86
123
363
3
Blue House 藍社
87
133
141
361
4

Girls Overall Result 女子團體成績
 
A Grade 甲組
B Grade 乙組
C Grade 丙組
Total 總計
Rank
 
Score分數
Score分數
Score分數
Score分數
名次
Blue House 藍社
104
169
148
421
1
Red House 紅社
162
127
112
401
2
Green House 綠社
73
149
73
295
3
Yellow House 黃社
89
96
53
238
4

Overall Result 全場總冠軍
 
Score分數
Rank名次
Yellow House 黃社
832
1
Red House 紅社
783
2
Blue House 藍社
782
3
Green House 綠社
675
4
 
Champion Class: 6B
 
Score: 200

Inter-class 4x100m Relay 班際4x100m接力
F.1-2
Class
Result
Champion 冠軍
2C
1:00'40
1st Runner-up 亞軍
2B
1:00'93
2nd Runner-up 季軍
1A
1:01'91
 
F.3-4
Class
Result
Champion 冠軍
3C
55'98*
1st Runner-up 亞軍
4D
57'03*
2nd Runner-up 季軍
4C
58'23
 
F.5-7
Class
Result
Champion 冠軍
5C
58'40
1st Runner-up 亞軍
6B
58'47
2nd Runner-up 季軍
6A
59'20
* New Record
   
 
Teacher-student4x100m Friendly Relay 師生4x100m接力
 
 
Result
Champion 冠軍
Athletics Team
55'68*
1st Runner-up 亞軍
Miss Ching's Team
55'76*
2nd Runner-up 季軍
58sec04'
57'95
   
The Principal Cup校長盃
 
 
Result
Champion 冠軍
Econ-Physics Team
1:05'84
1st Runner-up 亞軍
NT Mixed (Social Worker+ECA+IT)
1:06'84
2nd Runner-up 季軍
Chinese Team
1:08'00

 

The 4th Annual Sports Day
December 25, 2006

The 4th Annual Sports Day was held on 13th and 14th December 2006. It is our honor to have invited the Former Deputy Director of Education, Mr Kwan Ting-fai, to officiate the closing and prize-giving ceremony.

Students have participated actively in different events and competed with all their strengths. Everyone enjoyed the games especially the inter-class tug-of-war game and student-teacher relay in which not only team spirit but also student-teacher relationships were enhanced.

The Sports Day ended with new records and accomplishments, the Overall Champion has gone to the Yellow House. Detailed results are as follows:

Individual Champion 個人冠軍
 
Name
Class班別
Score總得分
Remarks備註
Boys A Grade 男子甲組
Leung Man Kit
6B
32
-
Boys B Grade 男子乙組
Wong Cheuk Lok
3D
26
(broke 1 record)
Boys C Grade 男子丙組
Li Chun Nam
2D
35
(broke 2 records)
 
 
 
 
 
Girls A Grade 女子甲組
Tsui Ting
5C
31
-
Girls B Grade 女子乙組
Yip Cheuk Ling
3B
35
(broke 2 records)
Girls C Grade 女子丙組
Fung Sin Ming
2B
33
(broke 2 records)

Boys Overall Result 男子團體成績
 
A Grade 甲組
B Grade 乙組
C Grade 丙組
Total 總計
Rank
 
Score分數
Score分數
Score分數
Score分數
名次
Yellow House 黃社
149
238
207
594
1
Green House 綠社
122
152
106
380
2
Red House 紅社
154
86
123
363
3
Blue House 藍社
87
133
141
361
4

Girls Overall Result 女子團體成績
 
A Grade 甲組
B Grade 乙組
C Grade 丙組
Total 總計
Rank
 
Score分數
Score分數
Score分數
Score分數
名次
Blue House 藍社
104
169
148
421
1
Red House 紅社
162
127
112
401
2
Green House 綠社
73
149
73
295
3
Yellow House 黃社
89
96
53
238
4

Overall Result 全場總冠軍
 
Score分數
Rank名次
Yellow House 黃社
832
1
Red House 紅社
783
2
Blue House 藍社
782
3
Green House 綠社
675
4
 
Champion Class: 6B
 
Score: 200

Inter-class 4x100m Relay 班際4x100m接力
F.1-2
Class
Result
Champion 冠軍
2C
1:00'40
1st Runner-up 亞軍
2B
1:00'93
2nd Runner-up 季軍
1A
1:01'91
 
F.3-4
Class
Result
Champion 冠軍
3C
55'98*
1st Runner-up 亞軍
4D
57'03*
2nd Runner-up 季軍
4C
58'23
 
F.5-7
Class
Result
Champion 冠軍
5C
58'40
1st Runner-up 亞軍
6B
58'47
2nd Runner-up 季軍
6A
59'20
* New Record
   
 
Teacher-student4x100m Friendly Relay 師生4x100m接力
 
 
Result
Champion 冠軍
Athletics Team
55'68*
1st Runner-up 亞軍
Miss Ching's Team
55'76*
2nd Runner-up 季軍
58sec04'
57'95
   
The Principal Cup校長盃
 
 
Result
Champion 冠軍
Econ-Physics Team
1:05'84
1st Runner-up 亞軍
NT Mixed (Social Worker+ECA+IT)
1:06'84
2nd Runner-up 季軍
Chinese Team
1:08'00

 

活動花絮
Highlights

The 4th Annual Sports Day Photo Album : Please click the following link
- 完 End -