第二屆周年陸運會    2nd Annual Sports Day
March 22-23, 2005  

片集 Photo Galleries: 1 | 2 | 3

賽事結果 Results:
班制總分 Class Score | 個人冠軍 Individual Champion | 團體成績 Teams Result |
結果總表 Record of Results | List of Best Results 最佳成績表


二零零五年四月二十日    20 April, 2005



Class Score 決賽日班制全場總分

Place

名次

Class

班別

Total Score

總得分

1

2B

281

2

2C

184

3

6S

150

4

1A

143

5

6C

111

6

1E

106

7

2D

103

8

1B

100

9

4C1

92

10

4C2

88

11

2A

84

12

4C3

66

13

1D

65

14

1C

62

15

5C2

61

16

5A2

58

17

5S2

57

18

5A1

45

19

5S1

35

20

5S4

34

21

5C1

30

22

4S1

25

23

5S3

21

24

4S2

-36

 

Individual Champion 個人冠軍

 

 

 

 

Boys' Senior男子高級組

Name

姓名

Class

班別

Score

總得分

Remarks備註

Champion 冠軍

Kwok Wai Lun

郭瑋麟

5S2

36

(broke 2 records)

1st Runner-up 亞軍

Wong Wai Kit

黃偉傑

6S

24

(broke 2 records)

2ng Runner-up 季軍

Wong Chi Chun

黃子俊

4C1

21

 

 

See Wai Kin

史偉健

5C1

21

 

Boys' Junior 男子初級組

 

 

 

 

 

Champion 冠軍

Siu Siu Wang

蕭兆宏

2C

36

(broke 3 records)

1st Runner-up 亞軍

Wong Cheuk Lok

王卓犖

1B

34

(broke 3 records)

2ng Runner-up 季軍

Tsang Tsz Hin

曾梓軒

2B

34

(broke 3 records)

Girls' Senior 女子高級組

 

 

 

 

 

Champion 冠軍

Lam Hei Man

林浠汶

5A1

31

(broke 2 records)

1st Runner-up 亞軍

Ip Long Ying

葉朗盈

5S1

28

(broke 2 records)

2ng Runner-up 季軍

Wong Ka Yan

黃家欣

5C2

27

(broke 1 record)

 

 

 

 

 

 

Girls' Junior 女子初級組

 

 

 

 

 

Champion 冠軍

Fung Yeuk Wun

馮若媛

2B

29

(broke 2 records)

1st Runner-up 亞軍

Mak Kwan Ching

麥筠晴

1E

28

(broke 2 records)

2ng Runner-up 季軍

Choi Tsz Ting

蔡梓婷

1B

27

(broke 2 records)

 

Boys Overall Result 男子團體成績

 

 

 

 

Senior高級組

Junior初級組

Total 總計

Rank

 

 

Score分數

Score分數

Score分數

名次

 

Red House

148

247

395

1

 

Yellow House

170

195

365

2

 

Blue House

99

163

262

3

 

Green House

155

105

260

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls Overall Result 女子團體成績

 

 

 

 

Senior高級組

Junior初級組

Total 總計

Rank

 

 

Score分數

Score分數

Score分數

名次

 

Blue House

99

231

330

1

 

Yellow House

141

150

291

2

 

Green House

104

177

281

3

 

Red House

153

92

245

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Overall Result 全場總冠軍

 

 

 

 

Score

分數

Rank

名次

 

 

 

Yellow House

656

1

 

 

 

Red House

640

2

 

 

 

Blue House

592

3

 

 

 

Green House

541

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cheering Team Champion 啦啦隊冠軍

 

 

 

Score

分數

Rank

名次

 

 

Yellow House

15

1

 

 

Red House

13

2

 

 

Blue House

12

3

 

 

Green House

10

4

 

 

 

Inter-class 4x100m Relay 班際4x100m接力

Junior Form初級組

Class

Result

Champion 冠軍

2B

57"25

1st Runner-up 亞軍

1B

59"16

2ng Runner-up 季軍

2C

59"69

 

Senior Form高級組

Class

Result

Champion 冠軍

4C2

58"32

1st Runner-up 亞軍

5S1+5S2

59"16

2ng Runner-up 季軍

4C1

59"22

 

Teacher-student 4x100m Friendly Relay 師生4x100m接力

 

 

Result

Champion 冠軍

Mr. Lee Kin Fung's Team

56"62

1st Runner-up 亞軍

Miss Yam’s Team

57"52

2ng Runner-up 季軍

Fei Fei's Team

57"87

 

The Principal Cup校長盃

Result

Champion 冠軍

Chinese Team中文組

59"43

1st Runner-up 亞軍

Speed Run 狂奔

1'00"06

2nd Runner-up 季軍

Discipline and Guidance Team訓輔組

1'05"32

 

Record of Result 結果總表

 

Boys Senior男子高級組

 

 

 

 

 

 

 

 

100m

 

 

 

 

200m

 

 

1

Kwok Wai Lun

5S2

11"94

 

1

Kwok Wai Lun

5S2

25"69*

2

Chiu Chung Ho

5S2

12"43

 

2

Wong Chi Wa

5S4

26"56

3

Choi Ka Lun

5C2

12"45

 

3

Choi Pak Kei

4C2

27"06

4

Pong Sung Fan

5S3

12"89

 

4

Yip Sing Yu

4C1

27"52

5

Yip Sing Yu

4C1

13"19

 

5

Lee Kin Hang

5S4

28"44

6

So Chuen Tat

4C2

14"00

 

 

 

 

 

7

Siu Wa Kin

4C2

14"44

 

 

 

 

 

8

Choi Pak Kei

4C2

20"75

 

 

 

 

 

 

400m

 

 

 

 

800m

 

 

1

Yau Wang Shing

4C1

1'02"50*

 

1

Wong Chi Chun

4C1

2'36"81

2

Lui Pui Yuen

5C2

1'19"25

 

2

Lui Pui Yuen

5C2

2'27"71

3

Kwok Pui Ho

6S

1'24"47

 

3

Yip Ho Shun

4C1

2'38"09

 

 

 

 

 

4

Chan Man Wing

4C1

2'38"47

 

 

 

 

 

5

See Wai Kin

5C1

2'39"62

 

 

 

 

 

6

Lo Ka Hang

4C1

2'39"71

 

 

 

 

 

7

Ho Yun Sam

6S

2'42"34

 

 

 

 

 

8

Lee Yu Him

6S

2'51"00

 

1500m

 

 

 

 

High Jump跳高

 

 

1

Yip Ho Shun

4C1

5'30"94

 

1

Ng Yan Kit

6C

1.50m

2

See Wai Kin

4C3

5'31"10

 

2

Yeung Tsz Yi

4C3

1.50m

3

Che Ka Cheong

5C2

5'31"28

 

3

Li Chi Ho

4C1

1.50m

4

Cheng Chun Fung

6C

5'35"02

 

4

Choi Pak Kei

4C2

1.45m

5

Wong Chi Chun

4C1

5'43"75

 

5

So Chuen Tat

4C2

1.45m

6

Wong Ki Fung

4C3

6'00"00

 

6

Cheng Chun Fung

6C

1.40m

7

Chung Wing Kei

5S4

6'06"15

 

7

Cheung Wai Lok

6C

1.30m

8

Moy Shing Kwun

4C3

6'11"06

 

8

Leung Chung Wai

6C

1.25m

 

110m Hurdles 110m

 

 

 

 

Long Jump跳遠

 

 

1

Cheung Cho Sum

6S

20"00

 

1

Kwok Wai Lun

5S2

5.84m*

2

Chau Po Wa

5C1

20"21

 

2

Ip Chun Wai

4S1

5.51m

3

Choi Ka Lun

5C2

20"60

 

3

Chiu Chung Ho

5S2

5.02m

4

Chau Chung Yin

5S2

21"00

 

4

Chan Man Wing

4C1

4.95m

5

Li Chi Ho

4C1

21"53

 

5

Chan Kai Ho

4C1

4.80m

6

Chan Man Wing

4C1

22"03

 

 

Cheung Cho Sum

6S

4.80m

7

Pong Sung Fan

5S3

29"17

 

7

Chau Po Wa

5C1

4.64m

 

 

 

 

 

8

Yip Ho Shun

4C1

4.60m

 

Shot Put鉛球

 

 

 

 

Discus鐵餅

 

 

1

Wong Wai Kit

6S

10.46m*

 

1

Wong Wai Kit

6S

26.49m*

2

Wu Ngai Lun

4S1

9.72m

 

2

Wu Ngai Lun

4S1

23.65m*

3

Chan Ka Hau

4C3

9.14m

 

3

Chan Ka Hau

4C3

23.36m*

4

Wong Chi Chun

4C3

8.50m

 

4

Law Tak Fai

4S1

22.41m*

5

Chan Ka Chun

5A1

8.07m

 

5

Leung Chi Kwan

5S2

20.92m*

6

Chau Ting Fai

5A2

7.62m

 

6

Chan Cheuk Yiu

6S

18.26m

7

Chan Yuen Ming

4C3

7.37m

 

7

Lam Tung

4S1

17.40m

8

Yau Chiu Hang

6S

7.28m

 

8

Chan Kong Hung

4C1

17.01m

 

Triple Jump三級跳遠

 

 

 

 

 

 

 

1

Pong Sung Fan

5S3

10.97m

 

 

 

 

 

2

See Wai Kin

5C1

9.87m

 

 

 

 

 

3

Chan Tsz Lok

6S

9.37m

 

 

 

 

 

4

Au Man Hoi

6S

9.28m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys Junior男子初級組

 

 

 

 

 

 

 

 

100m

 

 

 

 

200 m

 

 

1

Tsang Tsz Hin

2B

12"65*

 

1

Wong Cheuk Lok

1B

27"55*

2

Wong Cheuk Lok

1B

12"78*

 

2

Tsang Tsz Hin

2B

27"69*

3

Cheung Ming Tai

2B

13"50*

 

3

Cheung Ming Tai

2B

28"12

4

Yik Ho Laam

2C

14"18

 

4

Yuen Kai Leong

2C

28"52

5

Chan Sin Lung

2B

14"25

 

5

Chou Man Ching

2D

30"24

6

Lung Mason Yat Hin

1B

14"34

 

 

 

 

 

 

400 m

 

 

 

 

800 m

 

 

1

Siu Siu wang

2C

1'01"75*

 

1

Siu Siu wang

2C

2'28"37*

2

Kwan Siu Lun

2B

1'04"15*

 

2

Kwan Siu Lun

2B

2'37"19*

3

Tong Chun Lun

2C

1'06"30*

 

3

Aidaswani Mahesh Sunil

2B

2'43"03*

4

Syed Moosa Khadiry

2A

1'08"88*

 

4

Wong Chi Chun

2D

3'06"03

5

Wong Chi Kwan

2B

1'12"65

 

5

Tsui Sing Kin

2A

3'06"19

6

Hung Ka Fai

1A

1'13"10

 

6

Chio Song Mou

1D

3 "52 '13

7

Kwok Chun Tak

1E

1'15"45

 

 

 

 

 

 

1500 m

 

 

 

 

 

 

 

1

Aidaswani Mahesh Sunil

2B

5'26"04*

 

 

100m Hurdles 100m

 

 

2

Choi Ka Hang Devon

2B

6'13"00

 

1

Yuen Kai Leong

2C

18"12

3

Poon Ho Ting

2C

6'52"84

 

2

Tong Chun Lun

2C

18"88

4

Chui Tin Shing Andy

1A

8'47"03

 

3

Yik Ho Laam

2C

19"37

 

 

 

 

 

4

Chan Siu Lung

2B

19"41

 

 

 

 

 

5

Lau Chun Ling Patrick

2C

20"91

 

 

 

 

 

6

Tang Wing Yu Nelson

2C

25"40

 

High Jump跳高

 

 

 

 

Discus鐵餅

 

 

1

Sin Siu Wang

2C

1.45m*

 

1

Wan Ka Wing

2A

25.02m*

2

Wong Cheuk Lok

1A

1.33m*

 

2

Lam Ki Tim

1B

24.18m*

3

Cheung Chun Hei

1B

1.30m

 

3

Cheng Hang Lun

2B

22.55m*

4

Lung Mason Yat Hin

1B

1.25m

 

4

Aidaswani Mahesh Sunil

2B

22.40m*

5

Yik Ho Laam

2C

1.20m

 

5

Ali Farman

1C

21.86m*

6

Lee Yun Hong

2C

1.20m

 

6

Ching Yi Jing

2C

17.36m*

7

Chou Man Ching

2D

1.20m

 

7

Chung Chun Sun

1A

16.43m*

8

Kwok Chun Tak

1E

1.10m

 

8

Chow Ka Yu

2D

15.30m*

 

Shot Put鉛球

 

 

 

 

Long Jump跳遠

 

 

1

Lam Ki Tim

1B

8.61m*

 

1

Yuen Kai Leong

2C

4.40m*

2

Tsang Tsz Hin

2B

8.55m*

 

2

Cheung Ming Tai

2B

4.23m*

3

Wan Ka Wing

2A

7.83m

 

3

Chan Ka Leong

1E

4.06m

4

Ali Farman

1C

7.72m

 

4

Chan Lok Fung

1D

3.91m

5

Bhansali Parth Kiran

2A

7.27m

 

5

Chan Siu Lung

2B

3.88m

6

Chan Eugene Kwan Tai

2A

6.18m

 

6

Cheung Chun Hei

1B

3.80m

7

Poon Ho Ting Samuel

2C

6.17m

 

7

Lam Yu Hon

1E

3.41m

8

Tsui Sing Kin

2A

5.92m

 

8

Kwan King Hong Paros

1E

3.40m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls Senior女子高級組

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100m

 

 

 

 

200m

 

 

1

Lam Sze Han

4C3

15"06

 

1

Wong Ka Yan

5C2

34"16

2

Wong Ka Yan

5C2

15"88

 

2

Hui Wai Ching

4C2

35"19

3

Suen Wing Sze

6C

16"05

 

3

Poon Yi Pui

6C

37"72

4

Chan Yip Pui

4C2

16"54

 

4

Chuk Kwai Ying

4C2

39"00

5

Chu Hang Yee

4C2

16"85

 

5

Wong Kei Ka

6C

40"58

6

Li Hiu Ying

4C2

16"87

 

6

Kwok Kwan Yi Queenie

4C2

43"10

7

Cheung Man Ying

6C

17"42

 

 

 

 

 

8

Ng Hoi Tik

4C3

17"38

 

 

 

 

 

 

400m

 

 

 

 

800m

 

 

1

Law Chi Yan

5A2

1'20"25*

 

1

Cheung Man Ying

6C

3'33"00*

2

Lam Wing Yee

5S4

1'25"03*

 

2

Ma Ka Yan

6S

3'38"72

3

Chiang Man Wai

6C

1'25"78*

 

3

Chan Wai In

5A2

3'49"50

4

Leung Ka Man

6C

1'27"19*

 

4

Hsuan Jia Shin

6S

3'51"66

5

Ng Hoi Tik

4C3

1'32"64

 

5

Shun Ching In

6S

4'07"90

6

Li Hiu Yi

5A2

1'35"87

 

 

 

 

 

 

100m Hurdles 100m

 

 

 

 

1500m

 

 

1

Lam Hei Man

5A1

20"19*

 

1

Au Ka Yi

4C2

9'51"60

2

Ip Long Ying

5S1

21"69

 

2

Lui Ka Yan

5C2

9'56"75

3

Hui Wai Ching

4C2

23"28

 

 

 

 

 

4

Lam Sze Han

4C3

32"88

 

 

 

 

 

 

Long Jump跳遠

 

 

 

 

High Jump跳高

 

 

1

Lam Hei Man

5A1

3.83m

 

1

Wong Yunn Shyuan

5S1

1.33m*

2

Law Chi Yan

5A2

3.56m

 

2

Hui Wai Ching

4C2

1.20m*

3

Wong Ka Yan

5C2

3.54m

 

3

Lam Hei Man

5A1

1.20m*

4

Fung Carmen

6C

3.42m

 

4

Ip Long Ying

5S1

1.20m*

5

Yeung Chun Wah

6C

3.35m

 

5

Wong Yee Kai Ikea

5A1

1.15m

6

Chan Wai In

5A2

3.34m

 

6

Chui Anita

5S1

1.10m

7

Shek Wai Kei

5A1

3.26m

 

7

Poon Yi Pui

6C

1.05m

 

 

 

 

 

8

Fung Carmen

6C

1.00m

 

Discus鐵餅

 

 

 

 

Shot Put鉛球

 

 

1

Ip Long Ying

5S1

19.85m*

 

1

Wong Tsz Ling

5S4

7.81m*

2

Chung Cho Yee

6S

19.69m*

 

2

Chung Cho Yee

6S

6.67m*

3

Wong Ka Yan

6S

18.32m*

 

3

Wong Ka Yan

6S

6.10m

4

Lam Wing Yee

5S4

16.79m*

 

4

Lam Wing Yee

5S4

5.98m

5

Lui Ka Yan

5C2

15.23m

 

5

Cheung Hoi Wai, Joanne

6C

5.28m

6

Wong Ka Wan

5A2

14.28m

 

6

Wong Ka Wan

5A2

5.16m

7

Li Hiu Yi

5A2

13.84m

 

7

Tsang Oi Kiu

4C1

5.00m

8

Yeung Chun Wah

6C

11.59m

 

8

Li Hiu Yi

5A2

4.98m

 

Girls Junior女子初級組

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100m

 

 

 

 

200m

 

 

1

Choi Debora

1B

14"18*

 

1

Fung Yeuk Wun

2B

33"16*

2

Cheung Shu Ting

1E

15"81

 

2

Mak Kwan Ching

1E

33"32*

3

Yip Cheuk Ling Cherry

1C

15"84

 

3

Kwan Kiu Yi

1A

33"60*

4

Kwan Kiu Yi

1A

15"95

 

4

Chow Lok Man

2C

33"63*

5

Kong Lai Ching

1A

16"00

 

5

Cheung Shu Ting

1E

34"06*

6

Choi Pik Man

1B

16"44

 

6

Ting Suet Hang

2D

35"47*

7

Ting Suet Hang

2D

16"47

 

7

Ng Hei Tung

1A

36"53

8

Ng Hei Tung

1A

16"81

 

8

Wong Jackie See Yan

2A

39"97

 

400m

 

 

 

 

800m

 

 

1

Fung Pok Yan

2B

1'22"10

 

1

Fung Wing Ka

2B

3'12"03

2

Lau Soi Lam

1A

1'28"47

 

2

Mak Kwan Ching

1E

3'13"61

3

Cheung Sin Ying

2B

1'28"75

 

3

Fung Pok Yan

2B

3'18"16

4

Liu Man Yu

2C

1'30"19

 

4

Lau Soi Lam

1A

3'44"81

5

Lee Ting Yee

2D

1'33"11

 

5

Cheung Sin Ying

2B

3'49"38

6

Chan Ka Hei

1E

1'40"49

 

6

Chiu Suen Yee

2C

4'29"20

 

 

 

 

 

7

Ngan Tiffany

2C

4'36"78

 

100m Hurdle100米欄

 

 

 

 

Shot Put鉛球

 

 

1

Fung Yeuk Wun

2B

20"56

 

1

Wong Man Sze

2A

5.59m

2

Fung Wing Ka

2B

22"69

 

2

Ho Mei Yee

2D

5.26m

3

Ngan Tiffany

2C

31"45

 

3

Pang Cheuk Lam

1D

5.11m

 

 

 

 

 

4

Wong Wing Sze Vincci

2B

4.24m

 

 

 

 

 

5

Lo Wan Chi

1A

3.78m

 

 

 

 

 

6

Wong Wing Yue

2B

3.57m

 

 

 

 

 

7

Lun Wing Yan

1A

3.54m

 

 

 

 

 

8

Li Pui Yin Bertha

1A

3.48m

 

Long Jump跳遠

 

 

 

 

Discus鐵餅

 

 

1

Choi Debora

1B

3.88m*

 

1

Ho Mei Yee

2D

12.91m*

2

Mak Kwan Ching

1E

3.87m*

 

2

Lee Ting Yee

2D

12.07m*

3

Cheung Lok Ching

1D

3.86m*

 

3

Fung Yuen Man

2C

12.06m*

4

Yip Cheuk Ling Cherry

1C

3.80m*

 

4

Liu Man Yu